V soboto 10. Junija, je bilo v sklopu krajevnega praznika Mestne četrti Leskovec pri Krškem, na  domačiji Šribar v Kobilah 3. izvedeno svečano druženje 20 let Etnološke  zbirke Kobile.  

Zbirko, na kateri je  natanko pred dvajsetimi leti imel pozdravni nagovor  takratni župan Občine Krško Franci Bogovič, je etnološko zaščiteno domačijo tedaj predstavil etnolog  Boris Mravlje iz zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije območne enote Ljubljana. Poslopje ali hiša, je bila najprej last premožne družine Johane Kranjčevič, ki poleg kamnite stanovanjske hiše zgrajene l. 1874 in prenovljene 1923,obsega še štalo(večnamensko gospodarsko poslopje) zgrajeno 1932, gnojno jamo (1929),apneno jamo,vodno zajetje in Križ. Etnološko zbirko Kobile  bogatijo tudi slikarska dela slikarskih kolonij »Ne pozabimo« , slike na platnih pa ohranjajo naglo izginjajočo etnološko,stavbno in naravno dediščino vasi Kobile ter okolice. Obeležitve sta se udeležila tudi krški župan MO Krško Janez Kerin in predsednik svet MČ Leskovec pri Krškem Jože Olovec. Oba sta v svojem nagovoru pohvalila trud družine Šribar ,da tako lepo ohranjata našo kulturno ali starodavno dediščino,saj vesta,da je potrebno veliko dela ali odrekanja,da na enem mestu ohraniš toliko spominov. Druženje je bilo glasbeno obarvano z pevkami Lastovke ( Kulturnega društva Leskovec pri Krškem) in učiteljico iz Škocjana Jožica Čelesnik ,ki je napisala  pesem o zbirki, jo uglasbila in na harmoniko pa  tudi  zaigrala. Po nagovoru ali predstavitvi zgodovine nastanka Etnološke zbirke družine Šribar  Ljudmile Šribar in podelitvi šopkov zahvale Alojza Šribarja,je po pogostitvi sledil ogled zbirke,celotno srečanje pa je povezovala Doroteja Jazbec.  

 

Anton Hruševar

Logotip Krajevna skupnost Leskovec

KRAJEVNA SKUPNOST LESKOVEC PRI KRŠKEM

Ulica 11. novembra 24,

8273 Leskovec pri Krškem

Ikona - email Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled.

Ikona - telefon 07 49 05 130

© 2024 KS Leskovec pri Krškem, Vse pravice pridržane. 5ka. Agencija